מעבר לפורטוגל – למה כדאי

שוק הנדל"ן האירופאי בשנת 2008 גרם למדינות דרום אירופה ובהן גם פורטוגל למשבר כלכלי עמוק. אבל מאז הצליחה המדינה לא רק לעבור את המשבר, אלא להציג גם הצלחה בתחום השקעות הנדל"ן.
מעבר לפורטוגל

היום ישראלים רבים אף חושבים לעשות מעבר לפורטוגל, רילוקיישן לדירה שהם רוצים לרכוש ולהפוך אותה להכנסה הפאסיבית הקבועה שלהם. במיוחד היום יש בפורטו הזדמנויות נדל"ן עצומות עבור ישראלים שלא רוצים להשקיע בשוק ההון, לא יכולים להשקיע בנדל"ן בארץ בגלל המחירים הגבוהים, אבל כן יכולים להשקיע ברכישת דירה בפורטו, בה המשקיעים מתקבלים בזרועות פתוחות וכל דירה בה לא נותרת ריקה ומבוקשת הן למגורים ע"י בני המקום והן כדירות להשכרה עבור מיליוני התיירים המציפים את העיר כל שנה. 

יש היום המון הזדמנויות, אבל חשוב מאוד להתחבר עם חברה ישראלית המתמחה בהשקעה בפורטוגל ובעיקר בעיר פורטו. לחברה זו יש בדרך כלל נציג מקומי אשר יודע לעדכן אותה על נכסים שווים, לנהל את כל הרכישה מול הגופים הפיננסיים ולסייע למשקיעים הישראלים לרכוש את הנכס. יש בפורטו גם כמה חברות אשר נמצאות בבעלותם של יזמים ישראלים.

מעבר לפורטוגל – למה לעבור לפורטו?

פורטו היא עיר מבוקשת מאוד היום גם למגורים בקרב ישראלים רבים. המחייה בה זולה מאוד ביחס לארץ וניתן לקיים בה אורח חיים נוח וכיפי במחירים שווים לכל נפש. זוהי עיר נמל חשובה והשנייה בגודלה אחרי ליסבון עיר הבירה. היא ממוקמת בגדה הצפונית של נהר הדורו ובמקום יש כרמי גפנים אשר מייצרים את יין פורטו המפורסם. יש בה כמה אתרים היסטוריים חשובים כמו גם מקומות בילוי תוססים, ותיירים רבים מציפים אותה מדי שנה וגם מחפשים דירות AIRBNB. המשקיע הישראלי יודע זאת ולכן האתגר הנוכחי של כל משקיעי הנדל"ן בארץ, היא להשקיע בעיר פורטו וליהנות כל החיים מהכנסה פאסיבית או לעבור לפורטו ולחיות שם את החיים היפים בחצי מחיר מאשר בישראל. רבים כבר עשו זאת. 

בנוסף למשקיעי הנדל"ן גם משפחות מגורשי ספרד אשר הוציאו דרכון פורטוגלי חושבים או כבר עברו לפורטוגל ולעיר פורטו ליהנות מכל היתרונות.  

מעבר לפורטוגל – מהן חוקי המס בפורטוגל?

ברכישת נכס למגורים או להשקעה בפורטוגל, חשוב להבין מהם חוקי המס הנוגעים לנדל"ן לפני שעושים מעבר לפורטוגל או רוכשים בה נכס נדל"ן. יש היום בארץ כמה חברות המתמחות בהשקעה בפורטו ולכן חשוב להיוועץ אתם ולעשות את הרכישה דרכם. זוהי רכישה בטוחה בשפה שאתם מבינים.

יש הבדל בין רכישת נכס נדל"ן לישראלי שכבר הוציא אזרחות פורטוגלית לבין מישהו הרוכש נכס להשקעה. חשוב גם לבחור את החברה המקומית הישראלית שיש לה קבלות והוכחות על רכישות נדל"ן מוצלחות בפורטו.

ישראלי אשר מעוניין להשקיע ברכישת נכס בפורטוגל אם לעבור לגור בו או להשכיר אותו, חייב לשלם מס. קיימת אמנת מס בין פורטוגל לישראל ואפשר לשלם את המיסים גם בארץ וגם בפורטוגל, לאחר בדיקה כמובן היכן הכי משתלם מבחינה כלכלית לעשות זאת.

מס רכישה ומס שבח בפורטו?

העלויות לרכישת נדל"ן בפורטו, משתנות בהתאם לנכס הנרכש מיקומו בעיר פורטו, גודלו ועוד. רכישה של נדל"ן מחייבת תשלום שלושה סוגי מיסים: מס בולים, מס העברה ומס בעלות על נכס. הנס הראשון שיש לשלם הוא מס העברה ואותו משלמים לרשויות בפורטוגל. זהו מס המוטל רק על הרוכשים דירות מיד שנייה אם זה לצורך השקעה ואם זה לצורך רילוקשיין מעבר לפורטוגל. מס ההעברה עומד על 5-6.5% ממחירו של הנכס. ישנם מקרים מסוימים אשר פוטרים את המשקיע מתשלום המס הזה לגופו של כל נכס.

מס בולים על רכישת נדל"ן בפורטוגל עומד על 0.8% ומס הרכישה עומד על 7%. ישנם מיסים נוספים מסביר מנהל של חברה ישראלית לרכישת נדל"ן בפורטו כמו למשל מס IMI אותו חייבים לשלם משקיעי נדל"ן, זהו למעשה סוג של מס בעלות על נכס. הוא מחושב לפי קוויו ולא לפי גודלו והוא בשיעור של כ- 0.6% משוויו של הנכס לעתים הוא גם יכול לעמוד על 0.3% אך לא יותר מ-0.8%. 

בשנים האחרונות הפכה רכישת נכס בפורטוגל להשקעה הכלכלית הכי כדאית במיוחד למי שגם הוציא אזרחות אירופאית. מומלץ לעשות כל עסקת נדל"ן כמו מול חברה מקצועית בארץ שמעניקה שירות של השקעות נדלן בפורטוגל באופן מקצועי ויעיל.

השאירו תגובה